Hiperpigmentacije predstavljaju zatamnjene delove kože različitog oblika i veličine koje nastaju usled povećanog stvaranja melanina (pigmenta kože). Ove promene se nalaze u ravni kože i nastaju najčešće na delovima koji su izloženiji uticaju sunca: lice, gornja strana šake, leđa…Novim izlaganjem suncu uglavnom postaju sve vidljivije. Neke će hiperpigmentacijske mrlje nestati same od sebe s vremenom, međutim većina njih će ipak zahtevati posebnu negu i intenzivnije tretmane.
Melanin pre svega ima zaštitnu funkciju. On štiti našu kožu od štetnog UV zračenja. Izlaganjem kože suncu dolazi do povećane proizvodnje melanina i postepenog tamnjenja kože. Međutim, ponekad se ovaj proces poremeti i dolazi do pojačane proizvodnje melanina, što vodi stvaranju hiperpigmentacija. Tu prekomernu proizvodnju izaziva mnoštvo faktora, ali se glavni mogu povezati sa izlaganjem sunčevim zracima, genetskim faktorima, starosnim dobom, hormonskim uticajima i povredama ili zapaljenjima kože.
Najčešći tipovi hiperpigmentacija su:
Kako sprečiti
Rizični faktori i uzroci usled kojih može doći do nastanka hiperpigmentacija je pre svega preterano izlaganje sunčevoj svetlosti. Različite kožne bolesti mogu dovesti do prekomerne pigmentacije: akne, ekcemi, dermatitis. Do prekomerne lokalizovane produkcije melanina u koži može doći i usled nekih autoimunih i metaboličnih bolesti kao i upotrebe određenih lekova koji uzrokuju povećanu osetljivost na sunčevu svetlost (lokalni antihistaminici, neki od hormonskih lekova, neki od antimalarika i antiepileptika). I naravno na kraju, genetika i starenje su značajni faktori koji mogu doprineti nastanku hiperpigmentacija u određenoj životnoj dobi.
Nakon svega prethodno navedenog, jasno je da je neophodno pre svega da budemo obazrivi pri izlaganju kože sunčevim zracima. U slučaju genetičke predispozicije ili hormonskog disbalansa, ne može se po ovom pitanju puno uraditi ali zato svi ostali mogu svoju kožu adekvatno zaštiti od UV zračenja. Osobe koje su sklone nastanku hiperpigmentnih promena na koži, trebalo bi tokom cele godine da na otkrivene delove kože (lice, vrat, dekolte, šake) nanose širokospektralne proizvode za zaštitu od sunca koji štite i od UVA i od UVB zraka sa SPF faktorom od 30 do 50, u zavisnosti od doba godine. Ostali mogu koristiti zaštitne SPF faktore od 15 do 30.
Neki kozmetički tretmani mogu dovesti takođe do pojave hiperpigmentnih polja na koži, kao što su dermoabrazija, hemijski pilinzi i različiti laserski tertmani. Ovo je jedan od razloga zašto je neophodno da ove vrste kozmetičkih procedura sprovodi visoko edukovano medicinsko osoblje, tj. lekar dermatolog.
Kako lečiti
Iako je hiperpigmentacija bezopasna, žene je se uglavnom žele rešiti. Savršena terapija u tretmanu hiperpigmentacija ne postoji. Metod otklanjanja fleka zavisi koliko duboko je pigmentacija zahvatila slojeve kože. Povećana koncentracija melanina može se pojaviti u epidermisu – najpovršnijem sloju kože, dermisu – srednjem, dubljem sloju kože ili u oba sloja istovremeno.
Kozmetičke procedure za uklanjanje hiperpigmentacija su: laserska terapija, hemijski piling i mikrodermoabrazija. Već je naznačeno, da ovi postupci, ukoliko se ne izvode akekvatno, mogu dovesti do pogoršanja stanja kože i pojave novih hiperpigmentacija na tretiranim delovima.
Lokalni tretmani uključuju sastojke koji imaju efekat prosvetljivanja kože, kao što su: azelaična kiselina, kortikosteroidi, hidrohinon i arbutin (prirodni izvor hidrohinona- studija pokazuje da je manje efikasan od kojične kiseline), retinoidi, poput tretinoina- mogu iritirati kožu i učiniti je osetljivijom na sunčeve zrake, vitamin C koji se koristi u visokim koncentracijama i pokazuje relativno visoku efikasnost u tretmanu hiperpigmentacija.
Prirodni tertmani
Naučna studija iz 2018. sugeriše da bi sledeći prirodni tretmani mogli da umanje pojavu hiperpigmentacija:
A pre svega, zdrava ishrana
Osim proizvoda i procedura kojima se lokalno mogu tretirati hiperpigmentacije, poželjno je i da ishrana bude adekvatna. Dobro bi bilo upotpuniti svakodnevni meni namirnicama koje su bogate antioksidantima, vitaminom C i E i omega masnim kiselinama. Takođe, mogu se koristiti i dijetetski suplementi koji su bogati antioksidantima. Ekstrakt semenki grožđa sadrži proantocijanidin koji je snažan antioksidant. Mada, nema studije o lokalnoj upotrebi ekstrakta semenki grožđa u svrhu tretmana hiperpigmentacije, ali se pokazalo da je oralni unos tokom 6 meseci koristan kod pacijenata sa melazmom u studiji koju su sproveli japanski istraživači 2004. godine.
Danas definitivno ne važi ona stara „Ko se sunca krije, bolje da ga nije“. Sunce je i dalje izvor života, ali smo mi ljudi nemarnim ponašanjem zagadili sopstveni izvor. Sunce više nije tako poželjno i bezbedno kao što je to bilo nekada. Nekada zaista i nismo u situaciji da se od njega sakrijemo. Zato je dobro da jedemo raznovrsno i zdravo i da zaštitimo kožu adekvatnom garderobom i adekvatnim SPF faktorom.
Hiperpigmentacije ne bole, od njih se ne umire; samo se neuklapaju u ideal lepote. Al neke su takve kakve jesu prosto divne jer nose prelepe uspomene, na kulu od peska koju ste po najvećem suncu napravili na moru kad vam je dete imalo 4 godine. Jednu baš takvu imam...i prelepa je...